Wiadomo już, że w przyszłym roku czekają nas nie tylko podwyżki cen prądu, ale i gazu. Jak zatem będzie wyglądał wzrost cen gazu 2022, jak będą się kształtować przewidywane ceny gazu i co możesz zrobić, by jak najbardziej ochronić swój domowy budżet? Podwyżki cen gazu w 2022 roku czekają zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firmy. Gaz drożeje, podobnie jak rosną ceny energii elektrycznej. W październiku 2021 r. wzrost cen gazu był już trzecią podwyżką w tym roku. Przypomnijmy, najpierw w kwietniu ceny gazu wzrosły o 5,6%, natomiast w sierpniu druga podwyżka zwiększyła je o 12,4%. Jeśli w swoim gospodarstwie domowym wykorzystujesz gaz zarówno do ogrzewania domu, jak i w kuchni oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej, cena Twoich rachunków znacząco wzrośnie.
Podwyżka gazu 2022 – dlaczego gaz drożeje?
Jeszcze pod koniec 2020 roku ceny gazu na rynku hurtowym były najniższe od wielu lat i można było zaobserwować sukcesywne, procentowe obniżki cen gazu. Natomiast od kwietnia 2021 roku nastąpił wzrost cen gazu. Było to spowodowane zmianą taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dotyczącej obrotu gazem ziemnym. Zmiana ta dotyczyła wyłącznie stawek dla gospodarstw domowych, a jej powodem był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Od 1 sierpnia br. ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosły o 12,4%. Tylko w ciągu 2021 roku cena paliw gazowych dla gospodarstw domowych wzrosła w Polsce aż o 25,4%.
Obecna sytuacja na europejskim rynku gazowym jest bardzo dynamiczna. Rosną koszty pozyskania gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. W okresie ostatnich 12 miesięcy nastąpił wzrost cen gazu o 470% – tak wysokich cen tego surowca nie było na europejskim rynku od 2008 r. Dlaczego przewidywane ceny gazu są coraz wyższe?
- Rośnie zapotrzebowanie na surowce – w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku zapotrzebowanie na gaz w Europie wzrosło o 17%;
- magazyny gazu są znacznie mniej wypełnione, czego przyczyną była ostatnia długa i mroźna zima; wskutek tego Europa spotkała się z deficytem gazu niezbędnego do zapełnienia podziemnych magazynów tego surowca;
- Europa konkuruje na rynku z Azją, do której trafiają wszystkie wolne ilości gazu, gdzie jego ceny są jeszcze wyższe;
- budowa nowych gazociągów ze wschodniej Syberii jest od lat blokowana lub opóźniana przez Chiny, które nie chcą być w tym zakresie uzależnione od Rosji;
- w 2021 roku wybuchł pożar na węźle gazu w Syberii, który czasowo zmniejszył eksport tego surowca z półwyspu Jamał.
Wzrost cen gazu 2022
Jak zatem będą kształtować się przewidywane ceny gazu w 2022 roku? Wiadomo, że gaz ziemny jest w części indeksowany do ceny produktów ropopochodnych, zatem, jeśli rosną ceny ropy, wzrastają także ceny gazu. Wiadomo również, że nieunikniony jest kolejny wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych, bowiem firmy dostarczające gaz do naszych domów ponoszą coraz większe koszty, a wcześniejsze podwyżki cen gazu były mniejsze niż bieżący wzrost cen na rynku hurtowym. Należy się spodziewać, że kolejna podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych wyniesie 20 – 25%.
Od 1 lipca 2021 roku o prawie 24% wzrosły również ceny gazu dla mniejszego biznesu, w wyniku czego ceny gazu dla firm są obecnie trzykrotnie wyższe niż w czerwcu br.
Sejm uchwalił ustawę zakładającą możliwość rozłożenia w czasie spodziewanych w 2022 roku gwałtownych podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Według ustawy, sprzedawcy gazu będą mogli do 30 czerwca 2022 roku przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania.
Jak obniżyć rachunki za gaz?
Wobec rosnących cen gazu na rynku zastanów się, co możesz zrobić, by obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe? Możesz po prostu oszczędzać, uważając, by nie zużywać niepotrzebnie ciepłej wody czy nie ogrzewać nadmiernie pomieszczeń, które tego nie wymagają. Co jeszcze pomoże Ci obniżyć rachunki za gaz?
- Wyreguluj temperaturę gorącej wody i całego mieszkania do takiej, która jest odpowiednia dla Ciebie – dostosuj ją do własnych potrzeb. Pamiętaj o pomieszczeniach, w których wysoka temperatura nie jest konieczna, jak kuchnia czy sypialnia.
- Zadbaj o grzejniki – regularnie je odpowietrzaj i odkamieniaj, by mogły ogrzewać mieszkanie jak najbardziej wydajnie. Możesz zamontować specjalne ekrany za kaloryferami, które odbiją ciepło od ściany i przekierują je do pomieszczenia.
- Wietrz mieszkanie krótko i intensywnie, zamiast wielogodzinnego uchylania okien.
- Zadbaj o odpowiednią termomodernizację budynku oraz wymień nieszczelne okna i drzwi.
- Wymień kopciucha – zlikwiduj stary piec i wymień go na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania, w tym pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych. Możesz uzyskać dofinansowanie do montażu pomp ciepła w Warszawie i innych miastach z programu Moje Ciepło. W połączeniu z możliwością połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi przełoży się to na znacznie niższe rachunki za energię elektryczną i ciepło.
Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?
Jeśli stoisz przed dylematem: pompa ciepła czy gaz, weź pod uwagę różne czynniki. Odpowiedź na pytanie: ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła nie zawsze jest jednoznaczna. Obydwa systemy są bezobsługowe i nie generują odpadów, a ich praca jest wyjątkowo cicha. Biorąc jednak pod uwagę, że przewidywane ceny gazu w 2022 roku będą rosły, dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła zamiast pieca gazowego. Rozwój technologii pomp ciepła, szczególnie powietrznych, obniżył ich koszty i poprawił osiągi. Poza tym, decydując się na takie rozwiązanie możesz uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła – dzięki temu inwestycja jest opłacalna i możliwa do realizacji nawet dla niewielkich gospodarstw domowych. Pompa ciepła, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, to niemal bezkosztowe, a przy tym ekologiczne ogrzewanie. Kiedy najlepiej zamontować pompę ciepła i w jakim przypadku jest to najbardziej opłacalne? Pompa ciepła jest opłacalna, gdy:
- Twój dom jest dobrze zaizolowany;
- ogrzewanie jest niskotemperaturowe – dobrze sprawdza się tutaj ogrzewanie podłogowe;
- moc pompy ciepła została dokładnie dopasowana do potrzeb budynku;
- w Twojej okolicy nie ma problemów z dostawą prądu zimą.
Ogrzewanie domu – porównanie kosztów
Chcąc rzetelnie porównać pompę ciepła i ogrzewanie gazowe, nie wystarczy tylko zestawienie kosztów kotła czy pompy lub rachunków. Podejmując decyzję: piec gazowy czy pompa ciepła powinieneś podsumować całkowite koszty użytkowania w perspektywie kilku lat. Pamiętaj również, że pompa ciepła z fotowoltaiką nie grzeje za darmo: w jej przypadku cały koszt eksploatacji musisz wyłożyć na początku. Ma to jednak tę zaletę, że później jesteś praktycznie niezależny od wahań cen prądu i gazu.
Warto również dodać, że nie tylko wysokość comiesięcznych rachunków, ale i kwestie związane z ekologią, skłaniają do wyboru ogrzewania pompą ciepła. Pompy ciepła w Warszawie pozwalają skutecznie zminimalizować koszty ogrzewania, jednocześnie zapewniając największą możliwą korzyść ekonomiczną i długoterminowe oszczędności finansowe, przy zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Duże znaczenie ma odpowiedni wybór pompy ciepła, dostosowanej do powierzchni budynku, jego termoizolacji i rodzaju odbioru ciepła. Warto zatem przemyśleć inwestycje montażu pompy ciepła, gdyż wobec rosnących cen gazu na rynku może to pomóc Ci w ustabilizowaniu swojej sytuacji finansowej. Jednocześnie przyczyni się to do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, co niewątpliwie stanowi jeden z najważniejszych czynników przemawiających za takim rozwiązaniem.