Zastanawiasz się, czy ekologiczne sposoby ogrzewania budynków możesz zastosować w starym budownictwie? Czy pompy ciepła w starym domu mogą efektywnie ogrzać budynek? Pompa ciepła w starym domu to inwestycja, którą musisz dokładnie przeanalizować, wziąwszy pod uwagę wiele czynników. Jest to jednak przedsięwzięcie możliwe do zrealizowania, dlatego już dziś dowiedz się więcej na temat pomp ciepła w Warszawie i ekologicznych rozwiązań dla Twojego domu.
Pompa ciepła do starej instalacji – jak ogrzać stary dom?
Jeśli myślisz o zamontowaniu w starym domu nowoczesnej, ekologicznej i taniej w eksploatacji pompy ciepła, weź pod uwagę różne czynniki, które wpływają na skuteczność ogrzewania Twojego domu. Stare budownictwo posiada często wiele niedociągnięć, które uniemożliwiają efektywne ogrzewanie domu. Jednym z nich może być nieszczelna stolarka okienna lub drzwiowa, innym – nieodpowiednia izolacja dachu lub niedostateczna izolacja ścian zewnętrznych. Jeśli zatem zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w starym domu, zacznij od kompleksowej termoizolacji budynku. Jeśli:
- wymienisz stare okna na nowe, szczelne,
- ocieplisz strop czy nieużytkowy strych,
- zastosujesz izolację ścian zewnętrznych,
możesz dwu- lub nawet trzykrotnie obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Montaż pompy ciepła do starej instalacji – czy to możliwe?
Chcąc zainstalować pompę ciepła w starym domu, możesz napotkać na trudności związane z wykonaniem instalacji potrzebnej do odbioru ciepła z gruntu czy wody. W tej sytuacji postaw na pompy powietrzne, wykorzystujące najłatwiej dostępne źródło energii – powietrze atmosferyczne. Ważne jest także, by przed montażem pompy ciepła w starym domu oszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz określić sposób ogrzewania – czy grzejesz go za pomocą ogrzewania podłogowego czy wysokotemperaturowych grzejników. Rozpoznanie, jak działa istniejąca, stara instalacja grzewcza, jest istotne dla podejmowania decyzji o zastosowaniu pompy ciepła. W większości starych budynków funkcjonuje instalacja grzejnikowa. Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami może nie działać wydajnie, mimo przeprowadzonej termoizolacji. Sprawdzi się jednak jako dodatkowe źródło ciepła lub tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla domu.
Pompa ciepła do starej instalacji – czy to się opłaca?
Zastanawiasz się, czy ogrzewać stary dom za pomocą pompy ciepła? Jeśli wstawisz pompę ciepła do starego, drewnianego domu, który nie ma izolacji termicznej, ma stare, nieszczelne okna i nieocieplony dach, nie będzie to opłacalne. Najprawdopodobniej Twoje rachunki za prąd będą bardzo wysokie. Jeśli jednak wykonasz termomodernizację budynku, ocieplisz ściany zewnętrzne, dach, wymienisz okna czy grzejniki – taka pompa ciepła w starym domu będzie mieć sens. Koszty ogrzewania Twojego domu powinny być wówczas zbliżone do kosztów ogrzewania tradycyjnego, a dodatkowo nie będziesz musiał doglądać pieca – raz ustawiona pompa ciepła pracuje bowiem w sposób bezobsługowy.
Powietrzna pompa ciepła – jak zmniejszyć straty ciepła w starym domu?
Decydując się na zamontowanie pompy ciepła do starego domu, w pierwszej kolejności musisz zadbać o zmniejszenie utraty energii cieplnej. Poprawi to efektywność pracy pompy ciepła, co przełoży się na na niskie koszty eksploatacji, a to przecież jest jedną z głównych zalet pompy ciepła. Wykonanie termoizolacji jest zatem zabiegiem niezbędnym, jeśli myślisz o pompie ciepła do starego domu. Powietrzna pompa ciepła jest łatwa w montażu nawet do starej instalacji, dlatego takie rozwiązanie będzie optymalne, jeśli chcesz efektywnie wykorzystywać pompę ciepła i zmniejszać straty energetyczne w Twoim domu.
Pompa ciepła w starym domu – zwróć się do eksperta
Możliwości doposażenia starego domu w pompę ciepła jest wiele. Decydując się na taką inwestycję weź pod uwagę nakłady, jakie musisz ponieść – a są one zróżnicowane w zależności od budynku i rodzaju istniejącego w nim ogrzewania. Najlepiej każdy dobór pompy ciepła do starego domu skonsultować ze specjalistą, który wykona audyt energetyczny, oszacuje moc pompy ciepła oraz zaproponuje kilka modeli pomp ciepła. W Eco-Synergia specjalizujemy się w OZE w Warszawie i zapewnimy Ci profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Podpowiemy także, jak możesz obniżyć koszty inwestycji uzyskując dofinansowanie do pomp ciepła w Warszawie. Sprawdź ofertę Eco-Synergia i przekonaj się, że montaż pompy ciepła nawet w starym domu jest możliwy i opłacalny.
Przeczytaj inne artykuły:
- Czy warto inwestować w pompę ciepła?
- Koszt pompy ciepła do domu 200m2
- Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
- Wymiary pomp ciepła
- Program moje ciepło – jak uzyskać dofinansowanie?
Formą wsparcia udzielanego w ramach programu Moje Ciepło ma być dotacja do 30 % kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, nie więcej jednak niż:
- 21 tys. złotych w przypadku pomp gruntowych,
- 7 tys. złotych w przypadku powietrznych pomp ciepła.
Budżet całego programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego i wyniesie 600 mln złotych.
Wsparcie z unijnego Funduszu Modernizacyjnego zostanie skierowane także na pięć innych programów zgłoszonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet zaakceptowanych polskich projektów to 8,1 mld zł. Ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru w programie Moje Ciepło powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 r. Razem z kolejną edycją programu Mój Prąd program Moje Ciepło stanowić będzie kompleksowe wsparcie osób indywidualnych, oferowane przez NNFOŚiGW.