Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia jest wygodnym rozwiązaniem. Wymiary pompy ciepła dostosowane do Twoich potrzeb zapewnią Ci komfort użytkowania i zagwarantują niskie wydatki na eksploatację. Pompa ciepła nie emituje spalin, co przyczynia się także do ochrony środowiska. Co ważne, nie ma wytycznych określających jej konkretne położenie w budynku, ponieważ pompa ciepła nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych czy wentylacyjnych. Nie zachodzi w niej także proces spalania paliwa i nie wytwarza ona żadnych spalin, a obudowa pomp ciepła całkowicie separuje elementy wewnętrzne od otoczenia i redukuje szumy powstające w wyniku pracy urządzenia. OZE Warszawa oferuje najnowocześniejsze systemy oparte o Odnawialne Źródła Energii, w tym pompy ciepła do domu w Warszawie.
Ile miejsca zajmuje pompa ciepła – wymiary pomieszczenia
Jednym z niewielu wymagań dla pomieszczeń z pompą ciepła jest minimalna kubatura. By określić, ile miejsca zajmuje pompa ciepła i jakie wymiary kotłowni są potrzebne, bierze się pod uwagę rodzaj i ilość zastosowanego czynnika chłodniczego. Określając wymiary pomieszczenia dopasowujesz je zatem dokładnie do konkretnego typu pompy ciepła (monoblok lub split). Odpowiednie wymiary kotłowni dla pompy ciepła mają zapewnić bezpieczne, niskie stężenie par czynnika w powietrzu w razie ewentualnej nieszczelności obiegu chłodniczego. Informacje na temat minimalnej kubatury pomieszczania dla konkretnej pompy ciepła znajdziesz w instrukcji danego urządzenia.
Wymagania dla pomieszczeń z pompą ciepła
Wymagania dla kotłowni czy innych pomieszczeń, w których masz zamiar zainstalować pompę ciepła, nie są wygórowane. Pompa ciepła może być zainstalowana w szeregu standardowych pomieszczeń, które znajdują się w każdym domu jednorodzinnym. Pompa ciepła jako źródło ciepła pozbawione paleniska, nie narzuca też wymagań przeciwpożarowych, wentylacyjnych czy dotyczących bezpiecznego odprowadzenia spalin lub budowy komina. Jeśli zdecydujesz się na montaż kompaktowej pompy ciepła, która mieści w sobie wszystkie komponenty wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, możesz zrezygnować z osobnego pomieszczenia dla pompy ciepła. Na co jednak powinieneś zwrócić uwagę?
- Pompy ciepła nie możesz zamontować w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi. Powietrzna pompa ciepła jest co prawda cichym urządzeniem, jednak nawet nieduże dźwięki mogą być dla Ciebie uciążliwe, zwłaszcza w porze nocnej. Właśnie dlatego kotłownią dla pompy ciepła nie może być zamieszkiwany pokój czy sypialnia. Z powodzeniem za to możesz zamontować pompę ciepła w pralni, łazience czy przedpokoju – wszędzie tam, gdzie nie przebywasz dłużej niż 2 – 4 godziny w ciągu doby.
- Montaż pompy ciepła wymaga zachowania odpowiednich odległości od ścian, innych urządzeń i przedmiotów, dlatego przed wyborem miejsca dokładnie przeanalizuj wskazówki producenta. Odpowiednie wymiary kotłowni dla pompy ciepła pozwolą w późniejszym czasie na prawidłowe przeprowadzanie prac montażowych czy konserwatorskich.
- Miejsce montażu pompy ciepła musi być suche, o względnej wilgotności nie przekraczającej 70% i temperaturze powietrza mieszczącej się w przedziale od 0 do 35°C.
Wymiary pompy ciepła – co powinieneś wiedzieć?
Wymagania dotyczące wymiarów pompy ciepła i pomieszczeń z pompą ciepła wynikają przede wszystkim z wytycznych producenta. To na ich podstawie możesz wyznaczyć wymiary pomieszczenia. Instrukcje montażu określają niezbędne odległości urządzenia od ścian i innych elementów wyposażenia. Pozwala to na wygodne prowadzenie zarówno prac montażowych, jak i konserwacyjnych oraz serwisowych w późniejszym czasie.
Najpopularniejsze powietrzne pompy ciepła występują w dwóch wersjach konstrukcyjnych: split i monoblok Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu split, wybierając miejsce do montażu musisz uwzględnić podział pompy na dwie części:
- zewnętrzną, pobierającą ciepło z otoczenia. Wymogi dla jednostki zewnętrznej dotyczą montażu pompy ciepła i zachowaniu odległości od elewacji i innych elementów, jak drzewa czy krzewy. Pamiętaj także o miejscu zapewniającym możliwość odprowadzania skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika;
- wewnętrzną, przekazującą pobrane ciepło do instalacji grzewczej. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła może być wykonana w systemie naściennym lub wolnostojącym. Pamiętaj jednak, by była ustawiona na trwałym podłożu.
Ważne jest, abyś przy wyborze odpowiedniego miejsca dla powietrznej pompy ciepła i jej wymiarów uwzględnił określone wymogi dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Ile miejsca zajmuje pompa ciepła – jak obliczyć kubaturę kotłowni?
W przypadku kotłowni na pompę ciepła, obliczenie wymaganej kubatury pomieszczenia wymaga uwzględnienia:
- ilości czynnika w pompie ciepła G [kg];
- odpowiedniej dla danego czynnika wartości współczynnika c [kg/m³)].
Te wymagania dla pomieszczeń z pompą ciepła nie będą Cię dotyczyć, jeśli wybierzesz powietrzną pompę ciepła typu monoblok, bowiem czynnik chłodniczy nie znajduje się tutaj wewnątrz domu.
Główny wymóg dotyczący wymiarów kotłowni dla powietrznej pompy ciepła dotyczy zapewnienia odpowiedniej kubatury pomieszczenia tak, by istniało zabezpieczenie przed ewentualną nieszczelnością w układzie chłodniczym. Zazwyczaj jednak kubatura jest większa od wymaganej, gdyż dodatkowo uwzględnia zalecenia producenta dotyczące odpowiednich odstępów od ścian i sufitu dla prowadzenia dogodnego montażu i serwisu pompy ciepła.
W ECO Synergia zajmujemy się montażem pomp ciepła w Warszawie, fotowoltaiką i rekuperacją. Zapewniamy profesjonalny dobór optymalnego rozwiązania ekologicznej energii, projektowanie oraz montaż instalacji i jej utrzymanie. Wybierz zatem pompy ciepła w Warszawie i przekonaj się, że odnawialne źródła energii to wiele korzyści dla Ciebie, Twojego domu i środowiska.
Przeczytaj inne artykuły:
- Czy warto inwestować w pompę ciepła?
- Koszt pompy ciepła do domu 200m2
- Pompy ciepła w starym domu
- Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
- Wymiana kopciucha – jak uzyskać?
Formą wsparcia udzielanego w ramach programu Moje Ciepło ma być dotacja do 30 % kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, nie więcej jednak niż:
- 21 tys. złotych w przypadku pomp gruntowych,
- 7 tys. złotych w przypadku powietrznych pomp ciepła.
Budżet całego programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego i wyniesie 600 mln złotych.
Wsparcie z unijnego Funduszu Modernizacyjnego zostanie skierowane także na pięć innych programów zgłoszonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet zaakceptowanych polskich projektów to 8,1 mld zł. Ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru w programie Moje Ciepło powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 r. Razem z kolejną edycją programu Mój Prąd program Moje Ciepło stanowić będzie kompleksowe wsparcie osób indywidualnych, oferowane przez NNFOŚiGW.